Dne 2.6.2016 vydal Krajský úřad Olomouckého kraje NESOUHLASNÉ ZÁVAZNÉ STANOVISKO k záměru „TĚŽBA VÁPENCE V DP HVOZDEČKO“.
Již dlouhá léta se soustavně snaží švýcarská firma AGIR s.r.o. otevřít ve Hvozdečku u Bouzova lom na vápenec. Proti tomuto úmyslu se veřejně postavilo zastupitelstvo obce Bouzova společně s místními občany a další spolky a organizacemi.
Jejich snahu nedávno přijel do Hvozdečka a na Bouzov podpořit ministr zemědělství a první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka společně s předsedou Krajského výboru a lídrem do krajských voleb Ivo Slavotínkem. Jejich jednoznačná podpora místních obyvatel v boji za neotevření lomu rozhýbala již téměř stojaté vody a přesvědčila další osobnosti k zapojení se do akce a nalezení podstatných argumentů na jejichž základě bylo nesouhlasné stanovisko vydáno!
Nakonec tedy došlo ve čtvrtek 2. června k tomu, že Krajský úřad Olomouckého kraje jako věcně a místně příslušný správní úřad ve smyslu ustanovení § 22 písm. a) zákona vydal
NESOUHLASNÉ ZÁVAZNÉ STANOVISKO k záměru
„TĚŽBA VÁPENCE V DP HVOZDEČKO“. Platnost tohoto stanoviska je 5 let.
K vyhlášení nesouhlasného stanoviska krajského úřadu přispělo zejména následující. Citace:
Problematika hydrogeologických poměrů v širším zájmovém území záměru byla na veřejném projednání rovněž detailně diskutována odborníky ze strany zpracovatelů dokumentace i zástupci Univerzity Palackého. Na základě této, podotýkám velmi korektní diskuze, vyplynula skutečnost ne zcela probádané problematiky hydrogeologických poměrů v dotčené krasové oblasti.
Na veřejném projednání vyvstaly další sporné otázky spojené se záměrem. Investor nedokázal odpovědět na konkrétní způsob zajištění dostatečného množství provozní vody pro např. snižování prašnosti spojené se záměrem. Dále investor neprokázal vstřícný postoj vůči veřejnosti ze zájmového území, kdy odpovědi na dotazy týkající se problematiky „sousedského soužití“ a způsobu podnikání v území, ve kterém je silný odpor proti záměru, nebyly pro zúčastněnou veřejnost přijatelné.
Autor posudku, na základě zhodnocení všech písemných vyjádření a stanovisek a na základě zhodnocení průběhu veřejného projednání, které se uskutečnilo dne 9. 5. 2016, především pak diskuze ohledně možného ovlivnění podzemních vod a nedostatečné probádanosti hydrogeologických poměrů v širším zájmovém území, mění návrh stanoviska, který byl uveden v posudku a navrhuje příslušnému úřadu vydat nesouhlasné stanovisko.
Krajský úřad Olomouckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
Jeremenkova 40a, 779 11 Olomouc
Čj.: KUOK 50223/2016 V Olomouci dne 2. 6. 2016
Sp.Zn.: KÚOK/89767/2015/OŽPZ/7265
Vyřizuje: Mgr. Vojtěch Cvek
tel.: 585 508 632
e-mail: v.cvek@kr-olomoucky.cz
dle rozdělovníku
ZÁVAZNÉ STANOVISKO K POSOUZENÍ VLIVŮ PROVEDENÍ
ZÁMĚRU NA ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
(dále jen „závazné stanovisko“)
podle § 9a odst. 1 až 3 zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o posuzování vlivů na životní prostředí), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“)
I. POVINNÉ ÚDAJE:
NÁZEV ZÁMĚRU: TĚŽBA VÁPENCE V DP HVOZDEČKO
KAPACITA ZÁMĚRU:
Maximální výše roční těžby a úpravy vápence: 40 000 tun.
ZAŘAZENÍ ZÁMĚRU DLE PŘÍLOHY Č. 1 K ZÁKONU:
Záměr naplňuje dikci bodu 2.5 kategorie II, přílohy č. 1 zákona (Těžba ostatních nerostných surovin na ploše od 5 do 25 ha; těžba rašeliny na ploše do 150 ha (záměry neuvedené v kategorii I).
UMÍSTĚNÍ ZÁMĚRU:
Kraj: Olomoucký
Obec: Bouzov
Katastrální území: Hvozdečko (Kód k.ú.: 608718)
ložisko: Hvozdečko – Holý Vrch (B3 180 100)
OBCHODNÍ FIRMA OZNAMOVATELE: Agir spol. s r.o.
IČ OZNAMOVATELE: 457 97 358
SÍDLO OZNAMOVATELE: Lom Skoupý
Skoupý 36
262 55 Petrovice
Krajský úřad Olomouckého kraje jako věcně a místně příslušný správní úřad ve smyslu ustanovení § 22 písm. a) zákona vydává
NESOUHLASNÉ ZÁVAZNÉ STANOVISKO
k záměru
„TĚŽBA VÁPENCE V DP HVOZDEČKO“
II. PRŮBĚH POSUZOVÁNÍ
II.1. OZNÁMENÍ
Zpracovatel: Ing. Josef Charouzek ml.
držitel autorizace ke zpracování dokumentace a posudku
rozhodnutím MŽP čj.: 32227/ENV/09
(rozhodnutí o prodloužení autorizace čj.: 76660/ENV/13)
GET s.r.o., Perucká 2540/11a, 120 00 Praha 2
Datum předložení: 13. 5. 2015
Datum zahájení zjišťovacího řízení: 18. 5. 2015
Datum zveřejnění na internetu: 21. 5. 2015
Závěr zjišťovacího řízení: 2. 7. 2015
II.2. DOKUMENTACE
Zpracovatel: Ing. Josef Charouzek ml.
držitel autorizace ke zpracování dokumentace a posudku
rozhodnutím MŽP čj.: 32227/ENV/09
(rozhodnutí o prodloužení autorizace čj.: 76660/ENV/13)
GET s.r.o., Perucká 2540/11a, 120 00 Praha 2
Datum předložení dokumentace: 7. 10. 2015
Datum zveřejnění na internetu: 20. 10. 2015
II.3. POSUDEK
Zpracovatel: Ing. Aleš Calábek, MBA
držitel autorizace ke zpracování dokumentace a posudku
rozhodnutím MŽP čj.: 8939/1302/OPVŽP/96
(rozhodnutí o prodloužení autorizace čj.: 82345/ENV/15)
GHC regio s.r.o., Sokolská 541/30, 779 00 Olomouc
Datum předání dokumentace a doručených vyjádření zpracovateli posudku: 8. 12. 2015
Datum předložení posudku: 8. 3. 2016
Datum zveřejnění na internetu: 6. 4. 2016
II.4. VEŘEJNÉ PROJEDNÁNÍ:
Místo: sál obecního úřadu obce Bouzov
Datum: 9. 5. 2016
Čas: 16:00 hodin
Datum zveřejnění termínu na internetu: 22. 4. 2016
Účast: dle prezenční listiny 154 osob
II.5. CELKOVÉ ZHODNOCENÍ PROCESU POSUZOVÁNÍ VČETNĚ ÚČASTI VEŘEJNOSTI
-
Oznámení s obsahem a rozsahem dle přílohy č. 4 k zákonu č. 100/2001 Sb. k záměru „Těžba vápence v DP Hvozdečko“ zpracoval Ing. Josef Charouzek ml. v květnu 2015.
-
Zjišťovací řízení zahájeno dopisem Krajského úřadu Olomouckého kraje, odboru životního prostředí a zemědělství a zveřejněním na úřední desce kraje dne 21. 5. 2015.
-
Zjišťovací řízení ukončeno závěrem zjišťovacího řízení vydaným Krajským úřadem Olomouckého kraje, odborem životního prostředí a zemědělství dne 2. 7. 2015. V závěru zjišťovacího řízení Krajský úřad Olomouckého kraje, odbor životního prostředí a zemědělství sděluje, že na základě zjišťovacího řízení došel příslušný úřad k závěru, že záměr „Těžba vápence v DP Hvozdečko“ bude dále posuzován podle citovaného zákona. Oznamovatel předloží příslušnému orgánu dokumentaci vlivů tohoto záměru na životní prostředí dle přílohy č. 4 ve smyslu ustanovení § 8 cit. zákona č. 100/2001 Sb., v platném znění.
-
Dokumentaci dle § 8 zákona 100/2001 Sb. k záměru „Těžba vápence v DP Hvozdečko“ zpracoval Ing. Josef Charouzek ml. v září 2015.
-
Dokumentace byla zveřejněna na úřední desce Olomouckého kraje dne 20. 10. 2015.
-
Zpracováním posudku byl pověřen dopisem Krajského úřadu Olomouckého kraje, odboru životního prostředí a zemědělství ze dne 30. 11. 2015 Ing. Aleš Calábek, MBA, držitel rozhodnutí o udělení autorizace ke zpracování dokumentace a posudku.
-
Zpracovaný posudek byl krajskému úřadu doručen 8. 3. 2016.
-
Posudek byl zveřejněn na úřední desce Olomouckého kraje dne 6. 4. 2016.
K projednávanému oznámení, k dokumentaci i k posudku byly ze strany veřejnosti, dotčených úřadů a samosprávných celků vznášeny velmi četné připomínky, které byly postupně v dokumentaci a posudku řádně vypořádávány.
Proces posuzování proběhl v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o posuzování vlivů na životní prostředí), v platném znění a vyhlášky MŽP ČR č. 457/2001 Sb., o odborné způsobilosti a o úpravě některých dalších otázek souvisejících s posuzováním vlivů na životní prostředí. Vlivy záměru „Těžba vápence v DP Hvozdečko“ na životní prostředí tak byly posouzeny ze všech podstatných hledisek a v nejširších souvislostech.
Závěr zpracovatele posudku:
Zpracovatel posudku vyhodnotil dokumentaci jako zpracovanou v souladu s požadavky Přílohy č. 4 k zákonu č. 100/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a v souladu s požadavky uvedenými v závěru zjišťovacího řízení. Na základě vyhodnocení oznámení, dokumentace a k nim doručených vyjádření navrhl zpracovatel posudku příslušnému úřadu vydat souhlasné stanovisko se záměrem „Těžba vápence v DP Hvozdečko“ a stanovil podmínky pro jeho realizaci. Připomínky dotčených samosprávních celků, dotčených správních úřadů a veřejnosti k dokumentaci byly v posudku vypořádány.
Na základě připomínek a vyjádření doručených k posudku a zejména průběhu veřejného projednání záměru zpracovatel posudku v zákonné lhůtě pro vypořádání připomínek k posudku změnil návrh stanoviska tak, že krajskému úřadu navrhuje vydat nesouhlasné stanovisko. Změnu navrhovaného stanoviska zdůvodnil zpracovatel posudku následovně:
„Ke zpracovanému posudku obdržel příslušný úřad, Krajský úřad Olomouckého kraje, více než 500 vyjádření, prakticky všechna vyjádření byla nesouhlasná a obsahovala neustále se opakující tytéž připomínky. Poprvé v celém procesu posuzování vlivů na životní prostředí se vyjádřila Doc. Smolová, z Katedry geografie, Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci, která ve
svém vyjádření upozorňuje především na možnost narušení hydrogeologického prostředí celé oblasti.
Problematika hydrogeologických poměrů v širším zájmovém území záměru byla na veřejném projednání rovněž detailně diskutována odborníky ze strany zpracovatelů dokumentace i zástupci UP. Na základě této, podotýkám velmi korektní diskuze, vyplynula skutečnost ne zcela probádané problematiky hydrogeologických poměrů v dotčené krasové oblasti.
Na veřejném projednání vyvstaly další sporné otázky spojené se záměrem. Investor nedokázal odpovědět na konkrétní způsob zajištění dostatečného množství provozní vody pro např. snižování prašnosti spojené se záměrem. Dále investor neprokázal vstřícný postoj vůči veřejnosti ze zájmového území, kdy odpovědi na dotazy týkající se problematiky „sousedského soužití“ a způsobu podnikání v území, ve kterém je silný odpor proti záměru, nebyly pro zúčastněnou veřejnost přijatelné.
Autor posudku, na základě zhodnocení všech písemných vyjádření a stanovisek a na základě zhodnocení průběhu veřejného projednání, které se uskutečnilo dne 9. 5. 2016, především pak diskuze ohledně možného ovlivnění podzemních vod a nedostatečné probádanosti hydrogeologických poměrů v širším zájmovém území, mění návrh stanoviska, který byl uveden v posudku a navrhuje příslušnému úřadu vydat nesouhlasné stanovisko. Podrobné zdůvodnění uvádím dále, v návrhu nesouhlasného stanoviska.
Po konzultaci s příslušným úřadem, Krajským úřadem Olomouckého kraje, z důvodu změny návrhu stanoviska na nesouhlasné, již nebudou dále vypořádávány připomínky k posudku a z veřejného projednání.“
II.6. SEZNAM SUBJEKTŮ, JEJICHŽ VYJÁDŘENÍ JSOU VE STANOVISKU ZOHLEDNĚNA
Ve zjišťovacím řízení se k oznámení záměru vyjádřily následující dotčené územně samosprávné celky, dotčené správní úřady a veřejnost:
Olomoucký kraj (náměstek hejtmana Bc. Pavel Šoltys, DiS.)
Krajský úřad Olomouckého kraje, Odbor životního prostředí a zemědělství
Česká inspekce životního prostředí - Oblastní inspektorát Olomouc
Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci
Obec Bouzov
Obec Slavětín
Obec Luká
paní Jana Koželská za spolek ARCUS - ONKO CENTRUM
pan Mgr. Jan Holub
pan Lukáš Pluháček
pan Martin Koukal za spolek Holý Vrch
pan Ing. Martin Vyhlídal za spolek Nové Javoříčko, o.s.
pan Ing. Milan Čech a paní Anna Janečková
pan Ing. Michal Kuhn a paní Andrea Kuhnová
paní Lenka Voštová za kozí farmu Ve dvoře
pan Zdeněk Bartl (OS Střemeníčko)
paní RNDr. Alena Nová
paní Ing. Irena Vlčková
K dokumentaci se vyjádřily následující dotčené územně samosprávné celky, dotčené správní úřady a veřejnost:
Olomoucký kraj, náměstek hejtmana Bc. Pavel Šoltys
Krajský úřad Olomouckého kraje, Odbor životního prostředí a zemědělství
Obvodní Báňský úřad pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého
Krajská hygienická stanice Ol. kraje se sídlem v Olomouci
Česká inspekce životního prostředí, OI Olomouc
Městský úřad Litovel, odbor životního prostředí
Obec Bouzov
Obec Luká
Obec Slavětín
spolek ARCUS – onko centrum, z.s.
spolek Bouzovská vrchovina, Ing. Daniel Spáčil, Ph.D.
spolek Holý vrch
Bohumila Otavová
Kateřina a Pavel Zacpalovi
Mgr. Jan Holub
RNDr. Alena Nová
Ing. Michal Kuhn, Andrea Kuhnová
Pan Bartl
Petice (zmocněnec petičního výboru: paní Jana Koželská; v průběhu řízení byly postupně doručeny 1., 2., 3. a 4. část petice)
K posudku se vyjádřily následující dotčené územně samosprávné celky, dotčené
správní úřady a veřejnost:
Olomoucký kraj
Krajský úřad Olomouckého kraje, Odbor životního prostředí a zemědělství
Obec Bouzov
Obec Slavětín
Městský úřad Litovel
Česká inspekce životního prostředí, OI Olomouc
Krajská hygienická stanice Ol. kraje se sídlem v Olomouci
Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, Katedra geografie
(vyjádření ze dne 4. 5. 2016, v průběhu veřejného projednání předala
doc. RNDr. Irena Smolová, Ph.D.)
Spolek ARCUS onko centrum, z.s. (p. Koželská)
Spolek Holý vrch (Mgr. Holub, Ing. Koukal)
Spolek Bouzovská vrchovina, z.s. (Ing. Daniel Spáčil, Ph.D.)
+ cca 566 jednotlivých podání z řad veřejnosti
Odůvodnění:
Při vydání nesouhlasného závazného stanoviska vycházel krajský úřad z průběhu celého procesu posuzování vlivů na životní prostředí, tzn. z průběhu zjišťovacího řízení, vyjádření k dokumentaci i posudku, průběhu veřejného projednání a následného vypořádání připomínek včetně úpravy návrhu stanoviska zpracovatelem posudku. Krajský úřad zohlednil i silné zapojení veřejnosti, která se velmi aktivně vyjadřovala v průběhu celého procesu posuzování vlivů záměru na životní prostředí a zorganizovala i petici proti realizaci záměru, jejíž tištěnou verzi podepsalo 953 a elektronickou 2367 osob. Veřejnost poukazovala především na možnost negativního ovlivnění zdrojů pitné vody, prašnost, hlučnost, dopravní zatížení nákladními auty pro odvoz suroviny, pokles cen nemovitostí v důsledku realizace záměru, vliv na krajinný ráz a negativní ovlivnění turistického ruchu, který je nejdůležitějším zdrojem příjmů pro místní obyvatele. Rozvoj turistického ruchu v této oblasti je přitom dle Zásad územního rozvoje Olomouckého kraje preferován a podporován i Olomouckým krajem. Jako zásadní se jeví i skutečnost, že investor v průběhu přípravy záměru a procesu posuzování vlivů na životní prostředí nedokázal tento masivní odpor veřejnosti nijak utlumit, veřejnost svůj nesouhlas se záměrem naopak projevovala stále silněji a razantněji. Krajský úřad tento postoj veřejnosti podpořený stanovisky orgánů místní samosprávy při vydání předmětného stanoviska respektuje.
Krajský úřad samozřejmě vycházel i z odborných podkladů, a to jak studií, které byly součástí dokumentace, tak vyjádření a podkladů doručených v průběhu řízení. Jako nejspornější aspekt při posuzování vlivů záměru na životní prostředí se ukázal vliv na hydrogeologické poměry v dotčeném území. Situaci velmi podrobně popsala ve svém vyjádření k posudku doc. RNDr. Irena Smolová, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, Katedry geografie, která se rovněž intenzivně zapojila do diskuze na toto téma při veřejném projednání. Zde bylo konstatováno, že území plánované těžby vápence v dobývacím prostoru Hvozdečko je hydrogeologickým prostředím s velmi nerovnoměrnou puklinovou a krasovou propustností, překryté v nepravidelných mocnostech průlinově propustnými hlinitými sedimenty. Díky silnému krasovění devonských vápenců se v celém území vytváří podmínky pro vznik krasových zvodní. Na základě dosavadních poznatků se severovýchodně od vojtěchovské poruchy vytváří javoříčsko – litovelská hydrogeologická struktura. Jedná se o jednu z největších nádrží podzemních krasových vod v Českém masivu. Hydrogeologická struktura propojuje povrchově nesouvislé, ale v podzemí pravděpodobně propojené vápencové výskyty v podloží spodnokarbonských formací části Bouzovské vrchoviny, jižní části Mohelnické brázdy, Třesínského prahu a části Hornomoravského úvalu. Struktura je dotovaná vodou infiltrací srážek, ponory povrchových toků, přírony vod z propustných hornin krystalinika, karbonu, terciéru i kvartéru. Výjimečné akumulace vod v prameništi Čerlinka jsou dokladem širšího zázemí jímacího území a naznačují na hydraulickou spojitost krasových vod celé javoříčsko – litovelské struktury. Kvalitativní vlivy na prameniště Čerlinka spočívají v možnosti ohrožení jakosti vody narušením ochranné vrstvy v nadloží zvodně. S ohledem na spornou filtrační účinnost svrchních vrstev vápenců a kvartérního pokryvu nelze při otevření masivu lomem vyloučit negativní ovlivnění podzemních vod při činnostech souvisejících s dobývací činností při těžbě vápence. Lze tedy konstatovat, že ačkoliv se vlivem posuzovaného záměru na hydrogeologické poměry v dotčeném území zabývalo mnoho odborníků ze strany zpracovatele dokumentace a předložené studie měly vysokou vědeckou úroveň, při veřejném projednání veřejnost ani zástupce Univerzity Palackého v Olomouci o svých závěrech nepřesvědčily a možnost negativního vlivu na kvalitu a kvantitu podzemních vod, jakožto zdroje pitné vody pro širokou oblast Litovle a Olomouce, jednoznačně nevyvrátily.
Dalším negativním aspektem, na který bylo během procesu posuzování poukazováno a který nebyl zcela jednoznačně vyřešen, je možnost nedostatečného množství vody pro technologické účely, především zkrápění kvůli snižování prašnosti.
Z uvedených důvodů a s přihlédnutím k principu předběžné opatrnosti se jeví pro zachování kvality systému podzemních vod a obecně přírodního bohatství dané oblasti vhodnější záměr těžby vápence v dobývacím prostoru Hvozdečko nerealizovat. Výše uvedené negativní vlivy nelze ani odpovídajícím způsobem kompenzovat, neboť záměr těžby vápence v lokalitě Hvozdečko nepřináší pro místní obyvatele ani pro Olomoucký kraj žádné významné výhody. V průběhu procesu posuzování vlivů na životní prostředí tak nebylo jednoznačně prokázáno, že zájem na realizaci předmětného záměru významně převažuje nad veřejným zájmem ochrany přírody a krajiny, konkrétně nad zájmem ochrany přírodních hodnot dotčeného území.
Poučení:
Toto závazné stanovisko je vydáno dle § 149 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, jako podklad pro vydání rozhodnutí v navazujícím řízení podle § 3 písm. g) zákona.
Platnost tohoto závazného stanoviska je 5 let ode dne jeho vydání s tím, že může být na žádost oznamovatele prodloužena v souladu s § 9a odst. 3 zákona.
Otisk úředního razítka
Ing. Josef Veselský
vedoucí odboru
životního prostředí a zemědělství
Krajského úřadu Olomouckého kraje
Za správnost vyhotovení odpovídá: Mgr. Vojtěch Cvek
Rozdělovník:
Dotčené územní samosprávné celky
Obec Bouzov
Olomoucký kraj
Dotčené správní úřady
Krajský úřad Olomouckého kraje, Odbor životního prostředí a zemědělství
Městský úřad Litovel, Odbor životního prostředí, Havlíčkova 818, 784 01 Litovel
Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci,
Wolkerova 74/6, 779 11 Olomouc
ČIŽP OI Olomouc, Tovární 41, 772 00 Olomouc
Obvodní báňský úřad pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého,
Veleslavínova 1598/18, 702 00 Ostrava
Oznamovatel
Agir spol. s r.o., Lom Skoupý, Skoupý 36, 262 55 Petrovice
Oprávněný zástupce oznamovatele
Ing. Karel Novotný, Strojírenská 47, 155 21 Praha 5
Zpracovatel dokumentace
Ing. Josef Charouzek, GET s.r.o., Perucká 2540/11a, 120 00 Praha 2
Zpracovatel posudku
Ing. Aleš Calábek, MBA, GHC regio s.r.o., Sokolská 541/30, 779 00 Olomouc
Na vědomí
MŽP ČR, OVSS VIII, Krapkova 3, 779 00 Olomouc
MŽP ČR, OPVIP, Vršovická 65, 110 00 Praha 10
Obec Slavětín
Obec Luká